Elkészült a palántanevelőm!

2017 január 18. | Szerző:

Egy hete megérkezett a Cedex Kft.-nél rendelt Salgó polcom (ez itt a reklám helye). Gyorsan megkaptam, korrekt árajánlat, meg minden, ahogyan az elvárható.
 
Egy ilyen polc összeállítása igazán gyerekjáték! Csavarok, meg sarokmerevítők, meg józan ész kell hozzá, és megy… Jelzem, jó lett volna Zoli íméljét a szerelés előtt elolvasni, amiben elmondja, hogyan szereljem. Akkor nem kellett volna kicsit szét és meges összeszerelnem! De hát elkészültem, látod-e?
 
 
A következő lépés a villanyszerelés volt. Tök szabályosan, wagóval készítettem a kötéseket, ami hallatlanul praktikus. Csak bedugom a vezetéket, és rápattintom a kallantyút, és FJ.
A villany után következett a mylar borítás. Hát… megmondom az őszintét, egyedül nem az igazi! A fólia csúszkál, mindig csak leesik, és ha vágom ollóval, csak akkor egyenes a vágás, ha görbét akarok… Viszont a praktikum a fontos, nem küldöm világkiállításra Palántanevelőpolckülcsínversenyre, tehát a lényeg, hogy feltettem. Vettem jó erős ragasztót (Xway a Schullertől), ami alaposan megfogta. Megint csak elmondhatom, hogy minden FJ.
 
Megpróbaüzemeltem a teleltetendő csilijeimmel és egynehány fűszernövénnyel. Már majdnem kész!
 
Ami hátra volt még, az az öntözőrendszer. Ki kellett találnom valamit möszjő Bernoulli ellen, mert miatta az alsó, középső és felső polcokon nagyon különböző mennyiségű víz folyik ki. (Mindig a franciákkal van a baj!) Nos, a nagy találmányom lényege, hogy a négy polchoz készítettem négy petpalackot, a kupakjába pillanatragasztóval és vízálló szilikonnal beapplikáltam a vízcsövet. A palack teteje nyitott, mindegyiknél egyazon magasságban fog a víz belecsurogni, tehát a vezetékből jövő víz kifolyóinál nem lesz nyomáskülönbség, így muszáj “nekije” azonos mennyiségben kifolyni. Minden palack más polcot lát majd el vízzel, és így nem lesz gond a szintkülönbség a polcok között! A kecsességről, a szépségről és a dizájnról lásd feljebb elmondottak (világkiállítás, stb…), de amúgy FJ.
Ezzel tulajdonképpen el is készült a polcrendszerem, főleg azért, mert tegnap megérkeztek az izzóim. És amikor kibontottam, elkezdtem szívhűdni! Ugyanis nem hideg fényűek. Ezért azt csináltam, hogy két hideg és két meleg fényű izzót átlósan helyeztem el. Vajon ez nem lesz-e probléma? Örülnék, ha megkommentelnétek a véleményeket.
 
A polc elé majd jön lelógatható mylar “függöny”, hogy ne vesszen kárba fény! Akkor most megyek magokat ültetni, mert megérkeztek a szívatótálcák és a hozzá illő palántatálcák!
Ha elolvastad idáig, akkor megérdemled, hogy fellebbentsem a fátylat az FJ-ről:
Ez családi rövidítés, amikor azt akarjuk mondani, hogy: “Minden nagyon szép, minden nagyon jó, mindennel meg vagyok elégedve!”, akkor csak egy FJ-t küldünk sms-ben, ami ugye azt jelenti, hogy: Ferenc Jóska.
 

Ki- és beültettem mindent!

2016 május 29. | Szerző:

Ha rendszeresen olvasod a blogomat, akkor érdekelhet ez a kép:

00-ultetes3.jpg

Amikor még “zord tél” volt, és bent ezerrel világított a palántanevelőm, akkor izgatottan figyeltem minden kikelő kis növénykémet. Nos az egyiknél, egy Trinidad Morugánál fordult elő, hogy a fején viselte kikelés után a “magsapkát”, és én megpróbáltam leoperálni. A műtét sikerült, de a beteget sikerült lefejeznem. Viszont nem száradt el, ezért meghagytam, hadd éljen. Nos, mára ha nem is olyan szép nagy, de egészséges növény fejlődött belőle. Hogy láthasd a különbséget letettem egy szépen fejlett mellé!

Szóval, tele a fólia, de kinti felvételen mutatom meg, hogy (kényszerből) miként palántázok. Több év gyakorlata azt mutatja, hogyha csak úgy bele a lyukba és tömörít, akkor később nagyon sok öntözővíz folyik el a páncéllá száradó agyagtalaj felszínén. Tudom, kapálás, meg minden, de kinek van erre dereka, meg ereje? Ezért én “földbe ásom” a kis növénykéket.

00-ultetes6.jpg

Egy ásónyom mély gödörbe teszek két maréknyi (osanos) marhatrágyát majd azt befedem annyi palántafölddel meg talajjal, hogy a palánta gyökere ne érintkezzen a trágyával. A palántát a sziklevélig beültetem, tehát jó mélyen, mert hajlamos a gyökeresedésre, és stabilabban is áll majd! Így aztán marad még legalább tíz centis gödör, amibe mehet a locsolóvíz, ami szép lassan beszivárog az agyagos talajba.

És hogy ne kelljen a gyomlálással bíbelődnöm a későbbiek folyamán, fekete takarófóliát tettem le.

00-ultetes7.jpg

A fóliát kint téglákkal, bent műanyag tüskékkel szorítom le. Bent vízáteresztő agroszövetet fektettem le.

00-ultetes4.jpg

Az ültetés után kiépítettem az öntözőrendszert. Januárban vettem óccó kínai öntözőrendszert (nem ilyet, nekem még műanyag, piros fejű van, az olcsóbb, és ráadásul akkor akciós is volt).

00-ultetes5.jpg

Az öntözőfejeket be lehet állítani teljes vízsugártól csöpögtetésig! Ez ilyen klassz dolog! Csak kicsit izé került a palacsintába…

00-ultet05.jpg

Ugyanis ha a fejeket csöpögésre állítom, azaz majdnem teljesen elzárom, akkor a csőben akkora lesz a nyomás, hogy jó eldurran, sajnos! Ezért nem tudok csöpögtetni, hanem öntözésre használom, de arra egészen jó! nagyjából negyedóra, húsz percet megy, és alaposan beöntözi a növények körül.

Nemcsak a fóliasátorban, hanem a kinti paradicsomoknál is megcsináltam ezt a rendszert, meg  a paprikák egy részénél. Most már nincs más dolgom, mint hátradőlni, és figyelni hogyan nőnek és terebélyesednek a chilijeim!

A hír csak részben igaz, és nem ebben a formában!

A következő képen látható a probléma veleje: a palánták alsó levelei rásimulnak a fekete fóliára, így amikor ezerrel tűz a nap, szegénykék levelei jól megsülnek, ami nem a legjobb módja a formába hozásnak… Sajnos megsínylették, megálltak a növekedésben, de mára már azt látom, hogy nekiindultak a fejlődének!

00-ultetes8.jpg

Jövőre majd ki kell találnom valamit, ami megelőzi a levelek “sütését”.

L4-63-HR

2016 február 7. | Szerző:

S1 – 006 nap – 2016.01.18.

Hát kérem, teljesen meg vagyok illetődve! Úgy érzem magam, mint egy friss apuka! Kikelt az első növénykém. A hirtelen keresztségben a L4-63-HR nevet kapta, ami lefordítva annyit tesz, mint: Lilával jelölt tálca, 4 jel, 6. sorban a 3-ik őkelme, ami fajtájára nézve Habanero Red.

Megmutassam?

Tessék, bár nem sokat látni:

cs1.jpg

Mindkét képen piros nyíllal van jelölve a picinyem. Ma reggel ellenőriztem a tálcákat, és meglepve láttam, hogy a takarófólia alatt egy kibújt palánta görnyed, mert nem tud kiegyenesedni! Muszáj volt lyukat vájnom a fóliába, hogy utat adjak a feltörekvő ifjúságnak!

A fóliát még nem vehetem le, mert kell a nedvesség a magoknak. de az a tény, hogy a 6. napon kikelt, azon “felettébb csudálkozom, és csudálkozásomat elhagyni nem tudván írom kigyelmeteknek ezt a” blogbejegyzést (a 12 éves Rákóczi Ferenc levele után szabadon… 🙂 Gyanítom, hogy a csíráztató hormonfürdőnek erős szerepe van a korai kelésben.

A tálca mellett van 3 kis cserép, mindegyikben 4-4 maggal. A történetük az, hogy elfelejtkeztem egy rendelésről, és egy nap késedelemmel vetettem el őket. Van benne 7 pot Brown, Rocoto Costa Rican Yellow meg Jamaican Red.

Így most azon töröm az okos buksimat, hogy a klert melyik részét törjem fel, hogy elég hely legyen a paprikáknak!

Indul a 2016-os chili szezon!

2016 január 18. | Szerző:

Ez még tavalyi tevékenységem, de az nem lehet, hogy ebben a blogban ne legyen a csilizésem hiteles története!

kiserlet0.jpg

Kipróbálás alá lett helyezve a keltetőm! A legnagyobb gondom, hogy hova tegyem a lakásban, nagyszerűen megoldódott, mert az asszonykám nemhogy nem duzzogott, hogy:

– Már megint be akarod hozni a vackaidat! –, hanem segített kiókumlálni, hogy hova is tegyük? Nos, az étkezőben az asztalt csak el kellett tolni egy asztalnyit, és befért, úgy, hogy még le is tudok ülni a cserépkályha elé a befűtéshez!

Nagyszerű! Íme:

Szóval a nagy fiam elemes polcát kissé átalakítottam (Norvégiában momentán nincs rá szüksége):

A hátára szereltem hátlapot, milyen jó, hogy a kidobandó szekrény használható elemeit eltettem, hogy egyszer majd csinálok belőle valamit!

Vettem Diamand fényvisszaverő fóliát, és azzal bevontam (szerelés előtt!) Igaz, csak a belseje felőli részt, így a keltető hátlapja nem elég sikkes. A szereléshez ragasztószalagot használtam, ami nagyon jól tapad (Jelölőszalag-3M 3903i)

Az oldalaira csak ráragasztottam a fóliát, ott nincs deszka borítás. A hátlap kellett a polcrendszer merevítéséhez is, mert amúgy eléggé nyeklékeny, ha nincs a falhoz csavarozva, ez pedig nincs, de támaszkodik a falhoz is, megf az asztalhoz is!

kiserlet1.jpg

 A képen kész a teljes borítás.

kiserlet2.jpg

Polconként két darab TORNADO 23W E27 6500K T2 ECONOMY TWISTER PHILIPS 6000h hideg izzó adja majd a fényt. Remélem, elég lesz!

kiserlet4.jpg

A kísérleti üzemhez betettem egy cserép oreganót, egy babért és egy Trinidad Scorpiont, amelyik nem tudta eddig eldönteni, hogy téli álom, vagy tavasz jön az ablakban, mert bent meleg van, az ablakban nincs elég fény, így december, január táján.

Remélem, hogy a hőmérséklet megfelelő lesz a palánta neveléshez!

kiserlet5.jpg

Amint látható, most 26 fok van, hát ennek elégnek kell lennie! Így aztán remélem, hogy megfelelő palántákat ültethetek majd ki tavasszal!

Van még egy kütyüm, ennek az lesz a feladata, hogy minden nap 06.00-kor bekapcsoljon, és 21.00-kor kikapcsoljon. Úgy gondolom, a napi 15 óra napfény untig elég! Ennek akkor lesz jelentősége, ha éppen nem vagyunk itthon. Ha megnézed a kijelzőt, ne ijedj meg, nem 5 óra 61 percet mutat, hanem 19:51 van rajta – fejjel lefelé áll! (EU Plug Programmable Timer Socket Switch Digital AC 220V Timer Switch Electrical 1 Minute Electronic Power Switch)

kiserlet6.jpg

Az egyedüli gondom az, hogy ha elmegyünk, akkor bizony kihűl a lakás, egészen 14 fokra (eddig engedem) így aztán csak remélem, hogy nem fogja nagyon visszavetni az a pár hűvösebb nap a palántákat! No, majd meglátjuk!

Kísérleti, takarékos öntözést találtam ki

2013 május 2. | Szerző:

Jó régen jelentkeztem!

Bokros teendők elvontak Akáról, a kert elhanyagoltatott (muszájból, mert a szívem vérzett, hogy nem dolgozhatok benne). De végre itt a nyugalom, újra belátom a napjaimat, tudom tervezni.

Az első a kert, a virágokat most hanyagolom. A palántáim igazán jól sikerültek, és a “hülye tavasz” már kikényszeríti a palántázást.

Két dolgot akarok közhírré tenni: lugasparadicsomot ültetek, és ehhez (kísérleti) támaszt készítettem. Még merevíteni kell, és néhány oszloppal, karóval alulról megtámogatni, de látható, hogy milyen lesz:

Kaptam egy jó pár fóliasátor merevítőt, ami csak elvolt a kert egyik zugában, most kipattant az ötlet, hogy felhasználjam támrendszerként. Egy vascső a földbe, ráhúztam a műanyag sátormerevítőt, ahol találkoznak, ott dróttal összekötöttem. Jön még hozzá jobbról és balról is merevítés. Ide jön majd a kígyóuborka is, hadd menjen a magasba, a csövek tövéhez meg teszek még karós babot is.

Amit magam találtam ki, az a jövőbeni öntözésre vonatkozik: a palánták mellé földbe süllyesztek egy ásványvizes palackot (az alja kifúrva két helyen, kisebb lyukkal). Ettől azt várom, hogy jóval kevesebb vízzel meg tudom oldani a locsolást!

A szomszédtól kaptam egy lyukfúrót, ezzel viszonylagosan könnyű volt a palackok helyét kifúrni.

 

De nemcsak a lugasparadicsomhoz, hanem a többihez is ezt az öntözési formát fogom alkalmazni! A palackok újra hasznosulnak, és csak ősszel fogom őket kidobni.

 

Az öntözés gyerekjáték, a tömlőfej pont belefér a palackba, (csak kissé nyitom meg a csapot), és szépen meg lehet tölteni.

 

Itt azt mutatom meg, hogy az öntözés után milyen terület lesz nedves, tehát a paradicsom ellátása biztosítottnak látszik, a gyomnak meg fityisz…

 

Mégis kertészkedtem

2013 április 4. | Szerző:

Hiába olyan olyan az idő, hogy Bálint gazda azt írta a hírlevelében, hogy: “a növények becsapva érzik magukat…”, mégis kerti munkával töltöttem a délutánt.

Eddig a palántáimat az ablakpárkányon neveltem, de ez nem sokáig tartható állapot. Ha ablakot akarunk nyitni, akkor az igen komplikált feladat, no meg a palánták állandó forgatása is szükséges. Aztán ha az ember elhatározza, hogy az idén nem vesz palántát… akkor bizony sok-sok ablak kellene hozzá.

Úgy esett, hogy az egyik kedves ismerősünk a faluban felajánlotta, hogy az ablakból települjek át a melegházába. Ő nagyban foglalkozik virággal meg efféle. Nem kellett nagyon noszogatni, Gyorsan elültettem a szükségesnek ítélt magokat, és átvittem.

Ez azért is nagyszerű megoldás, mert állandó gondom volt, ha Pesten tanítok, akkor abban a hat napban mi történik a konyhakertbe szánt növénykéimmel. Az mégse elég nekik, ha Pestről agykontroll útján megüzenem nekik, hogy szeretem őket, a víznek valahogyan jobban tudnak örülni.

Ezek a gondok már átmentek múlt időbe!

Szóval azt mondja az irka, hogy a sűrűn vetett magokat kikelés és némi erősödés után pikírozni kell, hogy ilyen rettentő szakszerű legyek, ami tűzdelést illeti. A befőzni való paradicsomom – egy cserépben – már szép nagy volt, ezért azt már át kellett ültetnem.

Közben Csilla, a kertész, tanított: nem baj, ha a paradicsom gyökere visszahajlik, jó mélyen kell az átültetést megcsinálni, egészen az alsó sziklevélig be kell tenni a földbe, mert a paradicsom a földbe került szárán is nevel gyökérzetet, így a palántáé erős lesz, amikor ki fogom ültetni.

A munka öröm.

Azt látni, hogy ahogyan a kis palánták sorakoznak a kis műanyag cserepekben. Látom a kertem, hogy piroslanak majd rajta a hatalmas paradicsomok… Csak a paprikáim… nem tudom, miért nem kelt ki szinte egy sem! Se a cseresznyepaprikám, se a fűszerpaprika, se a tölteni való F11-es, se a chilim. Csak a macskapöcse, de abból legalább annyi van, hogy erős paprikából nem lesz hiány jövőre sem.

Most más dolog van. De vasárnap, új magokat ültetek rájuk, és lesz késői palántám.

Nem sietek. Már megtanultam, hiába árulnak a piacon gyönyörű, hatalmas palántákat április elején, csak májusban teszem ki, a fagyok után, és az pontosan akkor fog teremni, mint a 200 forintos, drágán vásárolt paradicsompalánta.

Azt a földet, amiben eddig nevelkedtek a növények összegyűjtöm, és megy majd a kertbe, vagy a muskátlik átültetésére használjuk, de a palántafölddel nem kevertem össze, mert fennáll a fertőzés veszélye.

Nem kéne felmondani a meteorológusoknak, és olyant szerezni, aki jó időt tud mondani?

Nézettség

  • Blog nézettsége: 16805

Legutóbbi hozzászólások

    Kategória

    <!-- //----------------------------------- s_ref=escape(document.referrer); s_aloldal="32"; s_rnd=Math.floor(Math.random()*1000000); //----------------------------------- s_sw=screen.width; s_sh=screen.height; if (navigator.appName!='Netscape') s_color=screen.colorDepth; else s_color=screen.pixelDepth; document.write(''); document.write(''); //-->
    var sc_project=8798859; var sc_invisible=1; var sc_security="c47d8f53"; var scJsHost = (("https:" == document.location.protocol) ? "https://secure." : "http://www."); document.write("");
    ingyen webstatisztika

    Blogkövetés

    Iratkozz fel a heti hírlevélre és többé nem maradsz le a friss tartalomról.

    Az adatkezelés további részleteiről itt olvashatsz: Felhasználási feltételek és Egyedi adatkezelési tájékoztató

    Üzenj a blogger(ek)nek!

    Üzenj a kazánháznak!

    Blog RSS

    Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!